מהי קולקציית שטיחים

קולקציות שטיחים עבודת יד

שטיחים ושטיחי קילים בקולקציות

מהי קולקציית שטיחים עבודת יד?

קולקצייה היא כמו שפה, כמו משפחה. כמו ששפה מורכבת מאותיות מילים ומשפטים, כך גם קולקצייה של שטיחים היא סוג של שפה- צמרים, צבעים, מוטיבים והשילובים ביניהם. השטיחים בתוך קולקציה ידברו באותה שפה, הם מאותה המשפחה, כמו אחים.

קולקציה חייבת לדבר בהרמוניה, להיות בעלת מכנה משותף שמקשר לסיפור מיוחד. כל שטיח בקולקציה צריך לעמוד בפני עצמו אך גם לקבל כוח מכך שהוא חלק ממשפחה חזקה וגדולה יותר.

מלאי הקולקציות של גלריה קילימס

המלאי של גלריה קילימס מורכב מקולקציות שטיחים עבודת יד (שטיחי קילים ושטיחי צמר עבים) : קולקציות שטיחים אתניים שבטיים, וקולקציות שטיחים מודרניים בעיצוב עכשווי אשר חלקן עוצבו במיוחד עבור גלריה קילימס וזכויות היוצרים של הקולקציות הן בבעלות קילימס בלבד. חלק מהקולקציות שבמלאי (הקולקציות המודרניות והקולקציות האתניות) מייצרת גלריה בעצמה בשתי סדנאות שהקים דוד בנבניסטי במזרח טורקיה ובגבול הודו נפאל.  בגלריה תמצאו מספר קולקציות של שטיחי קילים ומספר קולקציות של שטיחי צמר פלומתיים עבים. בכל קולקציה מספר שטיחים-"אחים", קל להבחין כי קבוצת שטיחים מסויימת הם מאותה המשפחה, יש ביניהם הרבה מהמשותף והרבה מהדמיון, אך כל שטיח ייחודי העומד בפני עצמו, ואין שני לו.

קולקציות שטיחים עבודת יד אתניים (שטיחי קילים ושטיחי צמר עבים)

הקולקציות האתניות הן פרי תרבויות ומסורות שבטיות ארוכות שנים. מקורן בכפרים ובשבטים הנודדים בארצות מרכז אסיה. כל קולקציה מייצגת את אופיו של הכפר או השבט, וכל שטיח מבטא את עולמה הפנימי והתרבותי של האורגת. גלריה קילימס בחרה לייבא מספר קולקציות ייחודיות, חלק מהן היא מייצרת בעצמה באחת משתי הסדנאות שהקימה.

קולקציות שטיחים עבודת יד מודרניים (שטיחי קילים ושטיחי צמר עבים)

הקולקציות המודרניות הן תוצאה של צורך אמנותי עיצובי בעולם המערבי. הצורך של אמנים בתחום עיצוב הפנים להתבטא והתשוקה של הקהל למוצרים אמנותיים יחודיים בתחום עיצוב הבית הביא לעולם זרם יחודי של מעצבים שהושפעו מטכניקות האריגה וממראה השטיחים העתיקים ועיצבו מספר קולקציות עכשוויות שנארגו לשטיחים בעבודת יד.

כאשר מעצב שטיחים ניגש לעיצוב קולקצייה מודרנית הוא מביא איתו גם את עולם התוכן שלו, טביעת האצבע, השפה שמעניינת אותו, ואלה יתנו את הערך המוסף לקולקציה ולכל שטיח יחידני בתוך הקולקציה. מעצב אחד יושפע מהעולמות האורבניים, השני דווקא ימשך לנגיעות שיבטיות, השלישי יושפע מזרם אמנותי מסויים, הרביעי יתן לחומרים ולצבעים להוביל אותו וכו'. ישנם מעצבים שיודעים מראש מה הנושא והרעיון שיש להם בראש, וישנם כאלה שנכנסים לתהליך של חיפוש ויתנו לעולמות התוכן הפנימיים שלהם, לחומרים, למשטחי הצבע, לטכניקות האריגה וכו' להוביל אותם.

שטיחים עבודת יד – הקולקציות של גלריה קילימס

קולקציות שטיחי קילים אתניים חדשים.

קולקציות שטיחי קילים מודרניים בעיצוב עכשווי חדשים.

אוסף שטיחי קילים ישנים בני 30-80 שנים.

קולקציות שטיחים מודרניים (שטיחי צמר פלומתיים עבים).

קולקציות שטיחים אתניים (שטיחי צמר פלומתיים עבים).

הקולקציות האתניות של גלריה קילימס

בין הקולקציות האתניות שגלריה קילימס מייבאת באופן בלעדי:

קולקציית ה"מאסטרפיין"- דוגמאות כורדיות ממזרח הרי אנטוליה.

קולקציית ה"דארלינג"- דוגמאות שבטיות מדרום מזרח הרי אנטוליה.

קולקציית קילים ה"גאבה"- דוגמאות אופייניות למדבר גאבה בפרס, משטחי צבע ועליהם מוטיבים בודדים של חיות.

הקולקציות המודרניות של גלריה קילימס

בין הקולקציות המודרניות שגלריה קילימס מייצרת ומייבאת באופן בלעדי:

קולקציית ה"קילימנג'רו" שעוצבה ברובה על ידי דוד איגר ומיוצרת גם כשטיחי קילים וגם כשטיחי צמר עבים.

קולקציית ה"סוהו" עוצבה ע"י עפר דון ומיוצרת בטכניקה נפאלית כשטיחי צמר עבים.

קולקציית ה"פסטל דקור" עוצבה ע"י עפר דון ודוד בנבניסטי. שטיחי הקולקציה מיוצרים בסדנת הגלריה בנפאל בטכניקה מיוחדת של אריגת רצועות כותנה סרוקות.

חזרה לדף בית ראשי שטיחים עבודת ידשטיחי קילים